Stypendium szkolne
Stypendium szkolne
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Rodziną w rozumieniu Ustawy o pomocy społecznej są osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.
Stypendium szkolne może być przydzielane w formie:
- Całkowitego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych,wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału wzajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
- Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, ale tylko w stosunku do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych;
WAŻNE!!! Stypendium szkolne przyznane w powyższych formach realizowane jest poprzez zwrot poniesionych wydatków ustalonych na podstawie imiennych faktur i dokumentów potwierdzających ich powstanie i wysokość. Opis wydatkow kwalifikowanych do uzyskania zwrotu znajduje się w załącznikach na dole strony.
- Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników
- Świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium www. formach nie jest możliwe lub nie jest celowe.
Kryteria i warunki przyznania pomocy:
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 514 zł (zgodnie z art. 9 ust. 8 Ustawy o pomocy społecznej).
Ponadto warunkiem przyznania stypendium jest zamieszkanie na terenie gminy Zakroczym.
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:
- rodziców niepełnoletniego ucznia po zasięgnięciu opinii (dyrektora szkoły)
- pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły
- dyrektora szkoły
Stypendium nie przysługuje:
- uczniom klas zerowych,
- uczniom, którzy nie mieszkają na terenie gminy Zakroczym
- uczniom, którzy otrzymują inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota
- otrzymywanych stypendiów nie przekracza 1280 zł (rocznie).
- uczniom umieszczonym w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej (Art. 7 ust. 2 ustawy z dn. 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych)